Sıkça Sorulan Sorular

Üniversitenizin kayıt koşulları nelerdir?

Üniversitenin birimlerine öğrenci kabulü, Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenen esaslara göre yapılır. Lise veya dengi bir öğretim kurumundan mezun öğrenciler, Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nce yapılan Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonrasında üniversitemizin ilgili puan türüne göre öğrenci alan programları tercih etmeleri ve bu programlardan birine ÖSYM tarafından yerleştirilmeleri durumunda kayıt hakkı kazanırlar.

Üniversiteniz burs olanakları nelerdir?

Burslar sayfamızı inceleyiniz…

Eğer kayıt donduracak olursam öğrenim ücretinin ne kadarını ödemeliyim?

Öğrenci farklı gerekçelerden dolayı kayıt dondurmak isterse öğrenim ücretinin % 50 sini ödemek ile yükümlüdür.

Özel SANKO Okulları mezunları için herhangi bir burs var mıdır?

Özel SANKO Okullarından mezun olan okul birincisine %30, okul ikincisine %20, okul üçüncüsüne %15 ve bunun dışında tüm SANKO Okulları mezunlarına üniversitemizi tercih etmeleri halinde %10 burs verilecektir.

Hangi puan türüyle öğrenci alınacak?

Üniversitemiz lisans programlarına Sayısal Puan türüyle, önlisans programlarına TYT Puan türüyle öğrenci kabul etmekteyiz. Detaylı bilgi için yayınlanan ÖSYM kılavuzundan faydalanabilirsiniz.

Öğrenci değişim programları ve olanakları nelerdir?

Avrupa’da karşılıklı değişimin sağlanarak ve programa katılan ülkelerdeki çalışmaların, alınan derecelerin akademik olarak tanınması ve şeffaflığın gelişmesine katkıda bulunan Erasmus Programı’na üniversitemiz öğrencileri de yapılacak karşılıklı anlaşmalar doğrultusunda yararlanabilecek. Üniversitemizin Avrupa’da bulunan anlaşmalı yurt dışı kurumlarından gelen öğrenciler ve üniversitemizden giden öğrenciler de karşılıklı yapılan protokoller çerçevesinde süreli eğitim görebileceklerdir.

Üniversitenizin ücret ödeme koşulları nelerdir?

Ödeme Koşulları sayfamızı inceleyiniz…

Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile öğrenci alan bölümünüz var mıdır?

Üniversitemiz Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon ile Hemşirelik Bölümlerine Dikey Geçiş Sınavı ile öğrenci kabulü yapılmaktadır.

Yaz okulu uygulamanız var mıdır? Yaz döneminde ders seçimi nasıl yapılır?

Üniversitemizde yaz okulu uygulaması Senato Kararı ile yapılabilir. Öğrencilerimize yıl sonu sınavları sonrasında başarı değerlendirmeleri sonucu bütünleme sınavları uygulanmaktadır.

Yurt dışından öğrenci kabul koşulları ve ücretler nelerdir?

Fakülte / Program ÜCRET
Tıp Fakültesi 17.500 USD
Sağlık Bilimleri Fakültesi 5.750 USD
Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu 4.000 USD

Ülke kontenjanı sınırlamamız yoktur. Yönergemizde yayınlanan şartlara uyum sağlandığı takdirde öğrencilerimizin değerlendirilmesi söz konusudur.

Eğitim-Öğretim dili nedir?

Üniversitemizde öğretim dili Türkçe’dir.

Hazırlık sınıfı eğitimi olacak mı?

Okulumuzda hazırlık sınıfı bulunmamaktadır.

Kütüphane imkanlarından nasıl faydalanabilirim?

Üniversitemizin bütün öğrencileri doğal üyemizdir. Ayrıca aşağıdaki linkten güncellenen kütüphane bilgilerimize ulaşmanız mümkündür.

Kütüphane Sayfası

Öğrencilere sunulan yemekhane ve kafeterya hizmetleri nelerdir?

SANKO Üniversitesi, öğrencilerine ve çalışanlarına ferah mekânlarda, sağlıklı, temiz ve kaliteli yemek olanağı sunar.

Ana kampüsümüzde yemekler seçmeli olup, ayrıca tabldot menü de çıkartılır. Öğrenciler, üniversite merkezindeki ana yemek salonunda ekonomik şartlarda yemek hizmetlerinden faydalanabilirler.

Ayrıca üniversite binası içinde ana yemekhaneye ek olarak hizmet veren iki kafeteryamız mevcuttur. Kaliteli ve alternatifli hizmet vermektedir.

Bunların dışında, üniversitemizde bulunan soğuk-sıcak içecek otomatlarından 24 saat boyunca yararlanılabilir.

Yandal ve çift anadal programlarından yararlanmak için hangi koşulları yerine getirmek gerekir?

Kayıtlı olduğu fakülte yönetim kurulu tarafından belirlenen kriterlere uygunluk gösteren öğrencilere yan dal lisans programına devam etme hakkı verilir. Bu programlar hakkında, Yükseköğretim Kurumlarında Önlisans ve Lisans Düzeyindeki Programlar Arasında Geçiş, Çift Anadal, Yan Dal ile Kurumlar Arası Kredi Transferi Yapılması Esaslarına İlişkin Yönetmelik hükümleri ve üniversitemizin yayınlanmakta olan yönergesi esasları uygulanır.

Üniversite’nin sosyal imkanları nelerdir?

Üniversitemizin öğrencilerinin kullanımına sunduğu kapalı yüzme havuzu, spor salonları vb. birçok imkân bulunmaktadır. Bunun yanı sıra üniversitemiz ve öğrenci kulüpleri tarafından gerçekleştirilen çok yönlü turnuva, yarışma, gezi, seminer ve kurslar vb. etkinlikler, öğrencilerin eğitim hayatını zenginleştirmekte, zamanlarını nitelikli bir şekilde değerlendirmelerini sağlamakta, sosyal yönlerini geliştirmelerine zemin hazırlamaktadır.

Staj imkanları nelerdir?

SANKO Üniversitesi öğrencileri bölüm eğitimi kapsamındaki staj dersleri haricinde de staj yapabilmektedirler. Özel Sani Konukoğlu Hastanesi; üniversitemiz öğrencilerinin eğitimine katkıda bulunmak için imkânlarını seferber etmektedir. Böylece öğrencilerimiz gerek deneyimli sağlık ekibimizin tecrübeleriyle gerek teknik donanımı tecrübe edebilmesiyle gerekse hasta çokluğu ve çeşitliliği ile deneyim kazanabilmektedirler.

Üniversitenizde eğitim görürken askerlik tehir işlemleri nasıl yapılmaktadır?

Askerlik tehir işlemleri 1111 SAYILI ASKERLİK KANUNU’NUN 35/E MADDESİ gereğince Lisans için Öğrenci İşleri Müdürlüğü, Yüksek Lisans için Enstitü Müdürlüğü tarafından; kayıt esnasında askerlikle ilişiğinizin bulunmadığı tespit edilerek yapılır.