Rektör Danışmanı

Prof. Dr. Özlem Soran

1996 yılında kardiyoloji (kalp ve damar hastalıkları) uzmanı olduktan sonra Pittsburgh Üniversitesi’nde kalp yetmezliği bölümünde üst ihtisas yapmıştır. Pittsburgh Üniversitesi’nde yaptığı çalışmalar sonucunda EECP tedavisinin (güçlendirilmiş Eksternal Kontrpulsasyon) kalp yetmezliğinde kullanımı ispatlayan araştırmaları başlatmış ve çalışmaları sonucunda 2002 yılında FDA, EECP tedavisinin kalp yetmezliği tedavisinde kullanılmasına onay vermiştir. Bu araştırma sonuçları Dr. Özlem Soran’ın 2001 yılında Pittsburgh Üniversitesi’nde EECP Tedavileri Laboratuvarı Direktörü olmasını ve dünyada EECP Tedavisi ve Kalp yetmezliği konusunda otorite konuma gelmesini sağlamıştır.

Amerikan (American College of Cardiology, American Heart Association) ve Avrupa Kalp kongreleri dahil olmak üzere 120’nin üzerinde bilimsel toplantıya konuşmacı olarak davet edilmiştir.  Onun üstünde bilimsel ve akademik alanlarda ödül sahibi olan Dr. Özlem Soran aynı zamanda 10 prestijli yüksek bilimsel kardiyoloji dergisinin editör kurulunda görev yapmaktadır.

2004 yılında Doçent olan Dr. Özlem Soran’ın araştırmalarını yoğunlaştırdığı bir diğer alan kronik kalp yetmezliği tedavisi ve moniterizasyon programlarıdır. 2002 yılında ABD hükümetinden (Medicare ve Medicaid) 3 milyon dolarlık araştırma ödülü kazanmış, yaptığı araştırma 2009 yılında Amerikan Kalp kongresinde o sene tıbba yön veren ilk 3 araştırma arasına girmiş ve “Late Breaking Clinical Trial”  sunumuna seçilen ilk Türk olmuştur.  2004 ve 2005 yılında Pittsburgh Üniversitesi en başarılı öğretim görevlilerinin onurlandırdığı “honors convocation”a davet edilerek  “recognition” ödülü almıştır. Kardiyoloji alanında 130’un üzerinde sunum ve yayını mevcuttur.

Prof. Dr. Soran aynı zamanda Pittsburgh Üniversitesi’nde Epidemiyoloji mastırı yapmış, ikinci dal doçentliğini de Epidemioyoloji alanında almıştır. İlgi alanlarından biri de koroner arter hastalığından korunma yöntemleridir.

E-Posta: osoran@sanko.edu.tr