Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Hizmetleri

Uzm. Klinik Psikolog Işıl AFAT

Özgeçmiş

 

PDM

SANKO Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık Merkezi (PDM), SANKO Üniversitesi öğrencilerine (lisans, yüksek lisans, meslek yüksek okulu öğrencileri) psikolojik danışmanlık ve rehberlik hizmeti sağlayan birimdir.

Amacımız

Psikolojik Danışma, kişinin yaşadığı sorunlara ilişkin farkındalık kazanması, kendini anlaması, hayatında geliştirmek ya da değiştirmek istediklerine ilişkin kararlar alması, çözüm yollarının üretilmesi, çevresiyle uyumlu ve sağlıklı bir iletişim içinde olması, kendi sosyal becerisini ve kapasitesini geliştirmesi için bir Uzman Klinik Psikolog tarafınca verilen psikolojik yardım sürecidir. Görüşmeler gizlilik ve tarafsızlık ilkeleri göz önünde tutularak yapılır.

Gizlilik ilkesine göre; yapılan tüm görüşmeler gizli tutulur. Kişinin bilgisi dışında ve onayı alınmadan danışanın bilgileri hiçbir kişi, birim ya da kurumla paylaşılamaz.

Tarafsızlık ilkesine göre ise başvuran öğrencilerimiz hiçbir fark (cinsiyet, sosyal sınıf, din, ırk, etnik kimlik vb.) gözetilmeksizin PDM hizmetlerinden yararlanırlar.

PDM Hizmetleri

Bireysel Görüşmeler:

Bireysel görüşmeler, gönüllülük esasına dayanarak Uzman Klinik Psikologla bire bir olarak yapılır. Görüşmeler 45-50 dakika sürer. Görüşmeler haftada bir olacak şekilde başlar. Devam eden süreçte görüşme sıklığına uzmanla birlikte karar verilir.

Görüşmeler Uzman Klinik Psikologla birlikte belirlenen sorunlar ya da hedefler üzerinden birlikte çalıştıkları, danışanın sorunlarına ve hedeflerine ilişkin sorumluluk aldığı bir süreçte ilerler. Psikolojik danışma belli bir süreyi kapsayan ve çaba gerektiren bir süreçtir.

Test-Anket:

Mesleki ve bireysel rehberlik çalışmaları için öğrencilere yönelik bireyi tanıma ve tanıyı desteklemek amacıyla uygulanan testler merkezimizde uygulanmaktadır.

Seminer-Söyleşiler:

Öğrencilerin çeşitli psikolojik konularda bilinçlenmelerini sağlamak amacıyla ihtiyaçları ve istekleri doğrultusunda planlanan seminer ve söyleşiler düzenlenmektedir.

PDM’ye Kimler Başvurabilir?

 • Öncelikle psikolojik destek ve danışmaya ihtiyaç duyduğunu hissedenler.
 • Kimseyle paylaşamayacağı stres olaylarını güvenli bir ortamda paylaşmaya ihtiyaç duyanlar
 • Kendilerini ifade etmede güçlük yaşayanlar
 • Kendini daha iyi tanımak ve kapasitelerini geliştirmek isteyenler
 • Stres ve kaygı ile baş etmek isteyenler
 • Umutsuzluk, üzüntü, isteksizlik hissedenler
 • Öfke kontrolünde sorun yaşayanlar
 • Takıntılı düşünceler, korku ve fobileri olanlar
 • Geçmiş ya da şimdiki yaşamda travmatik yaşantıları olanlar
 • Özgüven sorunu yaşayanlar
 • Bulunduğu ortama uyum sağlamada güçlük çekenler
 • Başkalarıyla ilişki kurmada zorluk yaşayanlar
 • Aile, arkadaş ve romantik ilişkilerinde sorun ve çatışma yaşayanlar
 • Zamanı etkili kullanamamaktan ve yapacaklarını ertelemekten şikayetçi olanlar
 • Eskisine göre sorumluluk almakta zorluk yaşadığını düşünenler
 • Öğrenme problemleri olanlar
 • Sınav Kaygısı yaşayanlar
 • Yeme bozukluğu yaşayanlar
 • Kayıp ve Yas süreci içerisinde olanlar
 • Konuşma Bozukluğu yaşayanlar

PDM’ye Nasıl Başvurabilirsiniz?

Merkezimiz hafta içi her gün saat 08:00 – 17:30 arası hizmet vermektedir. PDM’ye  https://obs.sanko.edu.tr/ adresi üzerinden, 03422116500 nolu randevu merkezinden yüz yüze veya online olarak başvurulabilmektedir.

 

Merkezin Yeri (Yüz yüze eğitim almak isteyenler için)

SANKO Üniversitesi Merkez Binası Giriş Katı

Telefon: 0342 211 65 00 Dahili: 1366 (PDM)

Online Terapi

https://obs.sanko.edu.tr/ adresi üzerinden Microsoft Teams aracılığıyla görüşmelerimiz sağlanmaktadır.

 

SIKÇA SORULAN SORULAR

PDM’ye başvurmak kişisel bir zayıflık mıdır?

Zaman zaman her birey kendini stresli, kaygılı, mutsuz, karşılaştığı problemleri çözemeyecek kadar çaresiz hissedebilir. Böyle durumlarda yardım aramak çok doğaldır. Psikolojik danışma merkezine başvurarak yardım aramak o kişinin zayıf olduğunu, hasta olduğunu göstermez. Aksine sıkıntılarının farkında olmak ve bu sıkıntılarla yüzleşmek için kendini hazır hissetmek güçlülüğün göstergesidir.

 

PDM hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanabilir miyim?

Evet, tüm SANKO Üniversitesi öğrencileri (Lisans, Yüksek Lisans, Meslek Yüksek Okul öğrencileri) PDM hizmetlerinden ücretsiz yararlanabilir.

 PDM’ye hangi durumlarda başvurmalıyım?

Zaman zaman herkesin kendini kötü hissettiği dönemler olur. Ancak içinde bulunduğunuz olumsuz durumunuzun, aklınızı çok fazla meşgul ettiğini, hayatınızı olumsuz yönde etkilediğini, sizin için engel oluşturduğunu düşünüyor ve bu durumlarla baş etme becerilerinizi geliştirmek istiyorsanız PDM’ye başvurabilirsiniz.

Psikiyatrik ilaç kullanmak istemiyorum, yaşadığım sıkıntıların üstesinden sadece uzman klinik psikologtan yardım alarak üstesinden gelebilir miyim?

Kullanmaya devam ettiğiniz psikiyatrik bir ilaç varsa bu psikiyatrist kontrolünde bırakılması ya da devam edilmesi gereken bir tedavi yöntemidir. Bazı rahatsızlıklarda bir ömür boyu kullanmak gerekirken bazılarında ise doktor kontrolünde azaltılarak bırakılabilir. Bu tamamen rahatsızlığın seyriyle alakalıdır.

PDM’de yapılan görüşmelerde gerektiği durumunda uzman klinik psikolog tarafından da psikiyatriste yönlendirilebilirsiniz.

PDM’deki görüşmelere ne kadar devam etmem gerekir?

Görüşmelere ne kadar devam edeceğiniz, sizin yardım almak istediğiniz konuya ve hayatınızdaki önceliklere bağlı olarak uzman klinik psikologla karşılıklı olarak karar vereceğiniz bir süreçtir. Görüşmeler 1-2 seans sonunda sonlandırılabileceği gibi 1-2 yıl sürecek uzun dönemli seanslar şeklinde de planlanabilir.

 

PDM’den aldığım randevuya zamanında gelemeyecek olursam ne olur?

Seansa gelemeyeceğiniz durumda randevu merkezimizi arayarak veya obs sistemi üzerinden randevu saatinizi değiştirmeniz ya da iptal ettirmeniz gerekmektedir. Bunun yanı sıra seans süresi sınırları ve seans sorumlulukları doğrultusunda seans saatinize 15 dk gecikmeniz durumunda seansınız o gün içerisinde iptal edilmektedir.