Gidenlerin Gözünden

Yayınlanma Tarihi: 26/11/2019

Giden Öğrencilerimizin Gözünden;

Fetullah ATEŞ – FTR

İtalya’nın Sardunya adasındaki küçük ve güzel şehri Sassari. Nüfusun az olmasının avantajıyla birlikte adanın doğa güzellikleri hele birde mevsimlerden yaz ise tüm mutluluklar sizin olabilir.

Sassari Üniversitesi’ne başvuru üzerine kabul edildikten sonra Üniversite hastanesinin ortopedi departmanında staj imkanı sunuyorlar. Aynı zamanda nörolojik rehabilitasyon olanakları da bulunmakta. Stajyer-Süpervizör-Doktor multi disipliner çalışma prensibiyle iletişim ve tartışma sizlere mesleki açıdan avantaj katmakta. Staj süresini ve süpervizörün disiplini ile birlikte çalışma süresi dolu dolu geçiyor. Aynı zamanda her hafta verilen ödevler sizlerin araştırma ve İngilizce sunumlarınıza destek vermekte.

Günlük yaşama gelecek olursak şehirde pazar günleri hayat yok. İnsanlar genelde sahillere gidiyorlar. Şehrin en güzel yanı sahillere ulaşım kolay ve plajların ücretsiz olması ek olarak deniz tek kelime ile ‘harika’. Alışveriş konusunda birim fiyatlar normal. Kahveler, dondurmalar pizza ve makarnalar mükemmel. Gözünüze çarpan en uç mekanda bile kahveleri harika, gönül rahatlığı ile deneyebilirsiniz. Adadaki diğer şehirler görülmeye değer çünkü her şehrin ayrı cennetvari sahilleri ve doğal güzellikleri var Olbia, Oristano, Nuoro bunlardan birkaçı.

Sassari’ye Türkiye’den ulaşımda sizi aktarmalar ile dolu bir yolculuk bekliyor olacak İstanbul’dan adaya direkt uçuş bulunmamakta lakin vardığınızda hissettiğiniz yorgunluk geldiğinize değecek. İnsanların İngilizce konuşma oranı çok az olsa da bir ihtiyacınızda size yardım etmekten asla ve asla kaçınmıyorlar. Güler yüzün ve selam burada bir ritüeldir. Bunları burada görmekten mutluluk duyacaksınız.

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü mezunu öğrencimiz Fetullah Ateş, Erasmus kapsamında Birleşik Krallık’taydı. Pediatrik nörolojik rehabilitasyon kapsamında hemiparatik hastalarda üst ekstremite fonksiyonunu iyileştirmede rehabilitasyon yöntemlerinden biri olan Kısıtlayıcı Zorunlu Hareket Tedavisine dair deneyimler kazanmış ve uygulamaları başarıyla gerçekleştirmiştir. Ateş, bulunduğu klinikte pediatrik hastaların üst ekstremite fonksiyonun geliştirmesi için amaç ve hasta odaklı birtakım aktiviteler düzenleme şansı da buldu.

Büşra HAYIRDİLER – FTR

Erasmus benim için muhteşem bir deneyimdi. 2 ay gibi kısa bir sürede yabancı dilimi geliştirdim , hayalini bile kuramayacağım bir sürü ülke, şehir gezdim. Aynı zamanda stajda yaparak mesleki açıdan kendimi geliştirdim. Farklı çalışma ortamları, yeni bilgiler, yeni insanlar ve çok daha fazlası 🙂