Veri Tabanları

Yayınlanma Tarihi: 07/05/2019

UYARI:

SANKO Üniversitesi Kütüphanesi veritabanları içinde yer alan kaynakların otomatik download programları ile ya da sistematik olarak kopyalanması lisans anlaşmaları gereğince yasaktır. Veritabanının satılması, içeriğinin dağıtılması, kopyalanan bilgilerin üniversitemizin dışındaki kişilere aktarılması, makalelerin e-posta listeleri ile dağıtılması ve indirilen kayıtlar üzerinde değişiklik yapılması yasaktır. Bu durumun ihlali aboneliğimizin askıya alınması, kaynaklara erişimimizin bir süre engellenmesi ya da anlaşmamızın iptal edilmesi ile sonuçlanabilir.

EBSCO E-Kitap Koleksiyonu
İçerdiği 163,000’ün üzerinde akademik e-kitap ile bu koleksiyon Wiley, Clinical Publishing Oxford, Springer Publishing, Demos Medical Publishing, Thieme Medical Publishers, American Medical Association and World Scientific Publishing, HCPro, Open International Publishing Limited, Sigma Theta Tau International, Oxford University Press, MIT Press, State University of New York Press, Cambridge University Press, University of California Press, McGill-Queen’s University Press, Harvard University Press gibi dünyanın en prestijli yayınevlerinin e-kitaplarına erişim olanağı sunar.Öne çıkan e-kitaplardan örnekler:• Immunity

• Stroke Recovery and Rehabilitation

• Adult-Gerontology Practice Guidelines

• Emergency Radiology

• A Clinician’s Guide to Balance and Dizziness: Evaluation and Treatment

• Evidence-Based Geriatric Nursing Protocols for Best Practice

• Person- and Family-centered Care

• B Is for Balance: 12 Steps Toward a More Balanced Life at Home and at Work

• Differential Diagnosis for the Advanced Practice Nurse

• Palliative Care Nursing: Quality Care to the End of LifeOnline e-kitap okuma, PDF’leri bilgisayara kaydetme, çıktı alma ve daha birçok özellik sunan e-kitaplar, EBSCO eBooks mobil uygulaması üzerinden akıllı telefonlar ve tabletler ile de kullanılabilmektedir.

YouTube Videoları:

E-Kitap Online Kullanım Kılavuzu
E-Kitap İndirme/Ödünç Alma Kılavuzu

Power Point ve PDF Dökümanları

ClinicalKey
Elsevier’in Clinical Key doktorlarınızın sorularına daha hızlı yanıt veren daha akıllı bir arama seçeneği sunan kapsamlı bir veritabanıdır. Elsevier’e ait Clinical Key veritabanı içince 35 tıbbi uzmanlık alanı yer almaktadır.

1100’den fazla kitap, 600’den fazla en saygın dergi ve 9000’den fazla cerrahi ve tıbbi müdahale videosu bulunmaktadır.

ÖNEMLİ

KİŞİSEL HESAP OLUŞTURMA  ve  UZAKTAN ERİŞİM AKTİVASYONU:

Sadece bir kez www.clinicalkey.com sayfasının sağ üst köşesinde bulunan “Register” ikonuna tıklayıp kayıt yaparak kişisel hesap oluşturmanız gerekmektedir.

*Kayıt işlemi mutlaka “kurumsal e-posta” adresi ile yapılmalıdır.

*Kayıt işlemini gerçekleştirdikten sonra “kurumsal e-posta” adresinize gönderilecek olan onay linkine tıklayaral uzaktan erişiminizi aktif hale getiriniz.

Not: Kişisel hesabınıza 180 günde bir kez kurum bilgisayarlarından www.clinicalkey.com  adresi üzerinden Login / Giriş yapmak gerekmektedir. Yapılan her girişten sonra uzaktan erişim (mobil cihaz, ev/ofis) süresi otomatik olarak 180 gün uzamaktadir.

Cochrane Library
Cochrane Kütüphanesi sağlık hizmetleri alanında tanı, tedavi ve müdahalelerin etkinliği konusunda dünyanın dört bir yanından araştırmaları toplar.

Yüksek kalite içeriğe sahip veritabanlarından oluşan bir koleksiyondur.

The BMJ
The BMJ haftalık hakemli tıbbi dergidir. En eski genel tıp dergilerinden biridir. British Medical Assocation tarafından yayınlanmaktadır.

2007 – 2010 tarihleri arasındaki dergilere erişim sağlanmaktadır.

EBSCOhost

EBSCO firmasına ait 18 veritabanı ve ULAKBİM Ulusal Veritabanlarını içerir. Bu veritabanlarının aynı ara yüzden topluca veya seçilerek sorgulanmasına imkan verir.

Academic Search Complete
Business Source Complete
DynaMed
Applied Science & Business Periodicals Retrospective Index
Education Index Retrospective
Humanities & Social Sciences Index Retrospective 

iThenticate

iThenticate veritabanı lisans anlaşması gereği, akademik düzeyde üretilecek makalelerdeki intihal oranının tespiti için kullanılmaktadır. Bu nedenle, öğrencilere ait ödev-proje ve tezlerin kontrolünde kesinlikle kullanılmamalıdır.

Doktora derecesi ve üzerinde akademik yetkinliğe sahip öğretim üyelerine kullanım hakkı verilmektedir. Erişim için gerekli kullanıcı adı ve şifre kütüphaneden sağlanabilir.

Ulakbim

1996 yılında TÜBİTAK’a bağlı bir enstitü olarak kurulan Ulusal Akademik Ağ ve Bilgi Merkezi (ULAKBİM); ülkemizdeki tüm akademik kurumları birbirine ve küresel araştırma ağlarına bağlayan Ulusal Akademik Ağ alt yapısını işletmekte ve bu ağ üzerinden yeni ağ servisleri sunarak, bir yandan ağ için araştırma geliştirme yapmakta, diğer yandan araştırmacıların ağı Ar-Ge yapmak için kullanmalarını sağlamaktadır.

Mendeley

Mendeley araştırmacıların verimini artırabilecek bir referans yönetim sistemi ve dünya çapında 4.5 M’dan fazla kullanıcısı olan akademik işbirliği ağıdır.

Ovid

Lippincott Williams & Wilkins (LWW) tıp alanında dünyanın önde gelen yayın evlerinden biridir. Sağlık alanındaki profesyoneller ve öğrenciler için gerekli olan temel bilgileri, elektronik ortamda OVID platformu aracılığı ile kullanıma sunmaktadır.

PEDro

PEDro Fizyoterapinin Kanıt Veritabanıdır. PEDro 33.000’in üstünde fizyoterapi ile ilgili randomize kontrollü çalışmai sistematik derleme ve klinik uygulama kılavızlarını kapsayan ücretsiz bir veri tabanıdır.

PEDro her bir çalışma, derleme veya kılavuzun atıf ayrıntılarını, özetlerini ve mümkün olduğunca tam metinlerini sağlamaktadır.

PubMed

PubMed, ücretsiz bir biyomedikal veritabanı. Sitede yer alan başvuru kitapları moleküler biyoloji, genetik ve tıp bilimleriyle ilgili konulara ışık tutmaktır.

Sağlık bilimleri konusunda yapılan uluslararası çalışmalar, yayımlanan makaleler, en son gelişmeler de siteden izlenebilmektedir.

ScienceDirect

ScienceDirect bilim, teknoloji ve tıp alanlarında 30  elektronik kitap serisi ve 2318 elektronik dergiye erişim sağlayan Elseiver’in hakemli tam metin veritabanıdır

Scopus

Scopus hakemli literatürün özet ve atıf veritabanıdır. Akıllı araçları ile araştırmaları izler, analiz eder ve görselleştirir. Scopus, araştırmacıların ihtiyacı olan bilgileri hızlıca bulmak için tasarlanmıştır.

SpringerLink

Springer Complete e-Journal Collection (Russian ve Chinese Journals dahil) dergilerine 1997 yılı ve sonrasında erişim sağlanmaktadır.

Taylor & Francis

Davranış bilimleri, psikoloji, fen, sosyal bilimler, tarım, sağlık bilimleri ve tıp alanında 1611 Taylor and Francis dergisine erişimi sağlar.

Web Of Science

Art and Humanities Citation Index (AHCI), sanat ve beşeri bilimler alanlarında dünyadaki en prestijli, en fazla atıf alan 1160 adet dergiyi kapsayan bir atıf indekstir.

Science Citation Index (SCI) Ecpanded, bilim ve teknik konularında dünyadaki en prestijli ve en fazla atıf alan 6.650 adet dergiyi kapsayan bir atıf indeksidir.

Social Science Citation Index (SSCI) güncel ve geriye dönük olarak, 50’nin üzerinde disiplindeki 2474 adet sosyal bilimler dergisini kapsayan bir atıf indeksidir.

Conference Proceedings Citation Index (CPCI-S), bilimsel ve teknik alanda yayınlanmış konferans literatürünü kapsayan bir atıf indeksidir.

Conference Proceedings Citation Index – Social Science and Humanities (CPCI-SSH), sosyal, beşeri ve sanat bilimleri alanında yayınlanmış konferans literatürünü içeren bir atıf indeksidir.

YÖK Ulusal Tez Merkezi

Elektornik Tez Arşivi çalışması ile sayısal ortama taşınan tezlerden, yazarları tarafından “çoğalması ve yayım için” izin verilmiş olanlara tam metin (pdf) olarak erişim sağlar.

Emerald Group Publishing Limited

Emerald Group Publishing Limited 1967’de İngiltere’de  kurulan uluslararası bir yayınevidir.

Yönetim bilimleri alanında uzman, uluslararası bir yayınevi olan Emerald’ın bütün dergilerini içeren Premier koleksiyonu erişime açılmıştır. Muhasebe, finans, ekonomi, işletme, yönetim, strateji, eğitim, insan kaynakları yönetimi, kurumsal çalışmalar, sağlık ve sosyal bakım,  bilgi yönetimi, pazarlama, operasyonlar, lojistik ve kalite, çevre yönetimi, kamu yönetimi, turizm, mühendislik, kütüphanecilik konularında toplam 306 dergi bulunmaktadır.

TÜBİTAK ULAKBIM üzerinden 3 yıllık bir anlaşma ile bütün dergiler (Premier Koleksiyonu) 2017 yılından itibaren üniversitelerin erişimine açılmıştır.

Emerald eJournals Premier Dergi Listesi 2017

ProQuest Dissertations & Theses
Sahip olduğu 4 milyondan fazla tez ileProQuest Dissertations & Theses (PQDT) dünyadaki en geniş kapsamlı tez veri tabanıdır. Her geçen gün artan küresel üniversite ortakları ağı vasıtasıyla, yılda 120.000’den fazla yeni tez platforma eklenmektedir. Amerikan Kongre Kütüphanesi resmi tez deposu olan ProQuest Dissertations and Theses Global, başka herhangi bir biçimde yayınlanmamış önemli birincil araştırmalara erişim sunar.
Nature Journals All

Nature dergisi 1869 yılında yayınlanmış, multi-disipliner alanda en önde gelen, haftalık, uluslararası bilimsel bir dergidir ve “Nature Journals All” Dergi Koleksiyonu’nun merkezinde yer almaktadır. Nature Journals All Dergi Koleksiyonu klinik bilimler, fizik bilimleri ve yaşam bilimleri alanında, isminde ‘‘Nature‘‘ ibaresi geçen diğer yayınlar ile genişlemiş ve toplamda 46 dergiye ulaşmıştır. Nature Protocols ve Nature Methods yayınları da bu grupta yer almaktadır. Nature Journals Dünya’nın en yüksek etki faktörüne sahip dergi paketidir.

JSTOR Archive Journal Content

JSTOR, akademik dergiler, kitaplar ve birincil kaynaklardan oluşan akademik bir kütüphanedir. 70’în üzerinde disiplini kapsayan akademik araştırmaları bünyesinde barındıran bir kaynak olmakla birlikte sosyal bilimler ağırlıklı 3904 dergiye erişim sağlamaktadır.

  TurnitinTurnitin, intihal tespit hizmeti veren web tabanlı bir yazılımdır. Tez, ödev ve rapor türü dökümanların analizinde kullanılmalıdır.

Öğrencilerle eğitimcileri aynı platformda buluşturan, belgelerin orijinalite kontrollerinin yapılmasını, eğitimcilerin bu belgeleri notlandırmasını sağlayan dünyanın önde gelen yazılımlarındandır.

Wiley Online Library

Wiley Online Library 1997’den günümüze yaklaşık 1.485 dergiye ve yaklaşık 125 açık erişimli dergiye tam metin erişim imkânı vermektedir.

EndNote

EndNote; kişisel bilgi veritabanlarınızı oluşturarak, bibliyografik bilgileri (örneğin makaleleri, kitapları, dergileri, katalogları, görsel verileri vb.) saklamanıza, düzenlemenize, taramanıza ve paylaşmanıza olanak sağlayan, makale yazım sürecinizde 6000’ in üzerinde farklı bibliyografya (dergi) stili (APA, Harvard, MLA, Turabian v.b.) ile atıf, şekil ve referanslarınızı düzenlemenize yardımcı olan ve çalışmalarınızı yayınlamak için en uygun dergileri öneren özel bir veritabanı ve bibliyografya yazılımıdır.

Erişim kütüphanede sağlanmaktadır.

EndNote Eğitim Videoları:

https://www.youtube.com/user/EndNoteTraining

EndNote Kullanma Klavuzu