DÜNYA ENGELLİLER FARKINDALIK GÜNÜ ETKİNLİĞİ

– DÜNYA ENGELLİLER FARKINDALIK GÜNÜ ETKİNLİĞİ

– SANKO ÜNİVERSİTESİ ÖĞRETİM ÜYESİ PROF. DR. ERGUN:

– “SPOR ENGELLİ VE SAĞLIKLI TÜM İNSANLARI SOSYALLEŞTİRİR VE YAŞAM DEĞERLERİNİ PAYLAŞMAYI ÖĞRETİR”

SANKO Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü Başkanı Prof. Dr. Nevin Ergun, “Spor, engelli ve sağlıklı tüm insanları sosyalleştirir, güzel kötü tüm yaşam değerlerini bir arada paylaşmayı öğretir” dedi.

Prof. Dr. Ergun, Dünya Engelliler Günü dolayısıyla Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Sağlık Hizmetleri ve Engelliler Daire Başkanlığı’nca, Şehitkamil Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen “Dünya Engelliler Farkındalık Günü” etkinliğinde “Hayata Spor ile Tutunan Engelsiz Kalpler” konulu sunum yaptı.

Sporun ruhsal yapıya sağladığı desteğin yanında disiplin, rekabet ve arkadaşlık hislerini uyandırarak kişinin bağımsızlığını kazanmasında ve benliğinin oluşmasında ciddi bir rol oynadığını anlatan Prof. Dr. Ergun, bedensel engelli bireylerin yapabileceği spor etkinlikleri konusunda şunları kaydetti:

“Seçilecek olan spor türü bedensel engelli bireyin kapasitesine uygun olmalı, yetersizliklerini fazla zorlamamalı ve engelin fonksiyonel iyileşmesine yardım etmelidir. Seçilen spor dalı engelli bireyin yetenekleri ve ilgisi doğrultusunda olmalıdır.”

KRİTERLER

Engelli bireylerin rekreasyonel (boş zamanı değerlendirme) aktivitelere ve spora yönlendirilme kriterlerine değinen Prof. Dr. Ergun, şöyle devam etti:

“Fiziksel ve mental yetenekler belirlenerek, psikolojik ve sosyal eksiklikler saptanabilir. Kişiye özel alınması gereken önlemler belirlenebilir, eğitim için gerekli koşullar sağlanır, kişiye özel olası komplikasyonlar saptanabilir, aktiviteler esnasında uygun protez, cihazlara (protez/koltuk değneği gibi) gereksinim olup olmadığı saptanır.”

ENGELLİLER VE SPOR

Engelliler sporunun tarihsel sürecine dikkat çeken Prof. Dr. Ergun, “The Stoke Mandeville Hospital’da 1948’de Sir Ludwig Guttman tarafından organize edilen ve tekerlekli sandalyedeki engellilerin rehabilitasyonu için uygulanan çeşitli sportif aktiviteler engelli sporunun başlangıcıdır” ifadelerini kullandı.

Engelli 16 bireyin tekerlekli sandalye basketbol, masa tenisi ve okçuluk dallarında sportif etkinlikler yaptığını ve ilk Paralimpik Oyunların 1960 yılında Roma Olimpiyatları’nın ardından gerçekleştirildiğini anımsatan Prof. Dr. Ergun, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ülkemizde ise Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu çalışmalarına 1991’de kurulan Özürlüler Spor Federasyonu ile başlamış ve 4 engel grubu olan görme, işitme, zihinsel ve bedensel engelli bireylerde çalışmalarına 2000 yılına kadar devam etmiş, bu yıldan itibaren 4 ayrı federasyon oluşturulmuştur.

Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu 2000 yılından beri çalışmalarını sürdürmektedir. Türkiye Milli Paralimpik Komitesi Derneği ise 2002 senesinde kurulmuş, Uluslararası Paralimpik Komitesi’nin (IPC) Türkiye temsilcisi olarak tanınan tek resmi kuruluştur.”

TÜRKİYE’NİN KATILDIĞI PARALİMPİK OYUNLAR

Prof. Dr. Ergun, ülkemizin katıldığı paralimpik olimpiyatları ve aldığı madalyaları ise şöyle özetledi:

“- 1992 Barselona Paralimpik Oyunlarında sadece temsil edilmiştir.

– 2000 Sydney’de bir sporcu,

– 2004 Atina’da sekiz sporcu (bir altın, bir bronz olmak üzere iki madalya)

– 2008 Pekin’de 16 sporcu (bir altın, bir bronz olmak üzere iki madalya)

– 2012 Londra’da 67 sporcu (bir altın, beş gümüş, beş bronz olmak üzere 11 madalya)

– 2014 Sochi’de iki sporcu

– 2016 Rio’da 79+2 sporcu (üç altın, bir gümüş, beş bronz olmak üzere dokuz madalya)

– 2020 Tokyo’da 87 sporcu (iki altın, dört gümüş ve dokuz bronz olmak üzere 15 madalya) ile katılım sağlarken, 2024 Paris’e daha fazla sporcu ile katılmak istiyoruz.

Bu başarıların yanında uluslararası platformda, Tekerlekli Sandalye Basketbol Milli Takımımız 2017 Avrupa Şampiyonu, Ampute Futbol Milli Takımımız 2017 Avrupa Şampiyonu, Ampute Futbol Milli Takımı 2022 Dünya Şampiyonu olmuştur.”

HEDEFLER VE BEKLENTİLER

Toplumda engelli bireylerin yeterlilikleri ve yetenekleri hakkında farkındalık oluşturmak ve bu konuda gerekli eğitimi sağlamak en büyük hedeflerimizden biridir” diyen Prof. Dr. Ergun, yapılması gerekenleri ise şöyle sıraladı:

“Aileleri bilinçlendirmek ve yönlendirmek. Tüm kurum, kuruluş, yerel yönetimler, sivil toplum örgütlerinin entegrasyonunu sağlayarak bir yapılanma içinde yakın uzak hedefleri gerçekleştirmede birlikte hareket etmek.”

SANKO ÜNİVERSİTESİ STANDI

Etkinlik kapsamında Şehitkamil Kültür ve Kongre Merkezi’nde SANKO Üniversitesi tarafından kurulan stantta üniversite bölümleri tanıtıldı, Fizyoyaşam Kulübü öğrencilerinin de katkısıyla uygulamalarla ilgili bilgiler verildi.

Standı Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Büyükşehir Belediyesi Sağlık Hizmetleri ve Engelliler Daire Başkanı Serdar Tolay, Türkiye Ortopedik Engelliler Federasyonu Genel Sekreteri Ayhan Bahçeli ile Gaziantep Futbol Kulübü Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı oyuncuları da ziyaret etti.