Sosyal Etkinlikler

20 Mart 2015 Cuma      (Akşam Gala Yemeği)  

GALA YEMEĞİ: 20 MART 2015 AKŞAMI

YER: GRAND  OTEL

ÜCRETİ: 50 TL

GALA YEMEĞİMİZİN MENÜSÜ :

SERPME MEZE 
Antep peynir Tabağı, Zeytinyağlı Antep Dolma, Bademli Pazı, Soslu Arap Köfte, Bahar Cacığı, Közlemiş patlıcan, yeşil zeytin piyazı, Antep fıstığı

ARA SICAK;
İçli Köfte


ÇİĞ KÖFTE MEVSİM YEŞİLLİKLERİ VE ANTEP TURŞU İLE

SALATA;
Mevsim Salata

ANA YEMEK;
KARIŞIK KEBAP(maşa servisi)
Mantar kebabı domates ve biber ile
Simit kebabı soğan piyazı ile
Kuzu şiş bulgur pilavı ile 
SERVİS EDİLECEKTİR.

Antep peynirli irmik helvası VE Mevsim Meyveleri

Ve limitsiz içecek. Canlı Müzik eşliğinde.

 

 

 

Gezilecek yerler:     2.gün 21 Mart Öğleden Sonra:
 
Zeugma Mozaik Müzesi ayrılış.
Hanlar ( Bayazhan)
Botanik Parkı
Emine Göğüş Mutfak Müzesi
Medusa Cam Müzesi
Kendirli Gazi Kültür Müzesi
Atatürk Anı Müzesi
Oyuncak Müzesi
Bey Mahallesi
   
GEZİ ÜCRETSİZDİR
 
 
 
HANLAR: Gaziantep ili günümüzde olduğu gibi eskiden de ekonomi ve ticaret şehri idi. Günümüze kadar ulaşabilen hanlar ilimizin nasıl bir ticaret merkezi ve ticaret kafilelerinin uğradığı bir kent olduğunu göstermektedir. Hanlar iki kısımdır; Menzil adı verilen yapılar, ulaşım yolları üzerinde inşa edilenlerdir. Birde şehir hanları vardır. Şehir hanları tamamen ticari amaçla kullanılmaktadır.

Hanın bir bölümünde genelde üst katta gelen misafirlerin (tüccarların) konaklamaları için odalar bulunur, diğer bölümünde ise ambarlar ve geniş avlular yer alırdı, genelde giriş katta olan ahırlar ise bu malları taşıyan katırcı kervanlarının hayvanları ile dolup taşardı. 

Zeugma Antik Kenti: Belkıs/Zeugma bu günkü konumuyla, Gaziantep İli, Nizip ilçesinin . doğusunda, Birecik Baraj gölünün kıyısında, yeni Belkıs köyünün yakınında yedi tepe üzerine kurulmuş antik bir kenttir. Yaklaşık olarak 21 bir dekarlık bir arazi üzerinde yer almaktadır. 

   Zeugma’dan Strabon, Plinius ve birçok antik yazar bahsetmiştir. Büyük İskender’in generallerinden Selevkos Nikator I, M.Ö. 300’de, İskender’in Fırat’ı geçtiği bu yerde, kendi adıyla Fırat’ın adını birleştirerek Selevkeia ad Euphrates( Fırat Seleukeia’sı) ismiyle antik kenti kurmuştur. Bu kentin karşısına da eşi Apameia’nın adıyla ikinci bir kent kurarak, bu ikiz kenti bir köprüyle birbirine bağlamıştır. Kommagane kralı Mitridates I. Kallinikos’un, Selevkos kralının kızı Leodike ile evlenmesiyle kent, çeyiz olarak Kommagane krallığına verilmiş. Leodike’nin oğlu Antiokhos I, bu kentin geliriyle Nemrut dağındaki heykelleri yaptırmıştır. Yaklaşık 40 yıl Kommagene’nin dört büyük şehrinden biri olan kent, M.Ö. 64 de Roma İmparatorluğu’nun topraklarına katılarak, ismi geçit ve köprü anlamına gelen “Zeugma” olarak değiştirilmiştir. 

Dülük Tabiat Parkı: Dünyanın en eski yerleşim merkezlerinden biri kabul edilen Dülük içerisinde bulunan Dülük Tabiat Parkı. Dülük Tabiat Parkı’nın kent merkezinden uzaklığı 8 km. Paleolitik dönemden günümüze iskan gören, antik dönem inançlarının merkezi Dülük, tarihsel değerinin beraberinde sahip olduğu doğal güzellikleriyle de dikkat çekmektedir. Gaziantep’in kuzey ve kuzeybatısını çevreleyen 40 km2’lik alanı ile Türkiye’nin en büyük koruluklarından biri olan Dülük Tabiat Parkı içerisinde; biyolojik gölet, Dülük Rahipler Mezarlığı, tapınak alanı ve sarnıç, Dülükbaba Türbesi, Jüpiter Dolichenus Kutsal Alanı, mesire alanları ve spor kompleksleri yer alıyor.

Kaynak: gazianteptur.com/tr.

Dülük Tabiat Parkı: Dünyanın en eski yerleşim merkezlerinden biri kabul edilen Dülük içerisinde bulunan Dülük Tabiat Parkı. Dülük Tabiat Parkı’nın kent merkezinden uzaklığı 8 km. Paleolitik dönemden günümüze iskan gören, antik dönem inançlarının merkezi Dülük, tarihsel değerinin beraberinde sahip olduğu doğal güzellikleriyle de dikkat çekmektedir. Gaziantep’in kuzey ve kuzeybatısını çevreleyen 40 km2’lik alanı ile Türkiye’nin en büyük koruluklarından biri olan Dülük Tabiat Parkı içerisinde; biyolojik gölet, Dülük Rahipler Mezarlığı, tapınak alanı ve sarnıç, Dülükbaba Türbesi, Jüpiter Dolichenus Kutsal Alanı, mesire alanları ve spor kompleksleri yer alıyor.

Kaynak: gazianteptur.com/tr.

Bakırcılar Çarşısı: Gaziantep'te 500 yıla aşkın bir geçmişe sahip olan bakır işletmeciliği, günümüzde de devam etmekte ve bakırcı ustaları tarafından hala üretilmektedir. 

Şehrin en eski alışveriş alanı olan çarşı şu anda turistlerin yoğun ilgisini görmektedir. Gaziantep tatilinizde Bakırcılar Çarşısı'na uğrayıp ortamın büyülü atmosferine dahil olabilirsiniz. Geleneksel bakır işlemeciliğin devam ettiği çarşı, birbirinde güzel el işlemeleriyle hayranlığınızı kazanacak. Bakırcılar Çarşısı köklü tarihiyle ve güler yüzlü esnafıyla sizleri bekliyor.

Kaynak: www.gazianteplilerdernegi.org/bakircarsi.htm

Çingene Kızı: Çingene Kızı" mozaiği; Gaziantep iline bağlı Nizip ilçesinin 10 kilometre doğusunda bulunan Zeugma antik kentinde,1998 - 1999 Kış döneminde Belkıs Harabelerinin kurtarılması sırasında bir villanın 300m2'lik tabanının parçası olarak, üzerindeki sütunun kaldırılmasıyla bulunmuştur. Akratos, Mevsim tanrıçası ve Satir adlı eserlerle birlikte kurtarılan Çingene Kızı mozaiği, antik kent ile birlikte Gaziantep'in de simgesi halini almıştır. Çingene Kızı mozaiğine konu olan kişinin cinsiyeti bir tartışma konusu olmakla beraber; figürün Yer Tanrıçası ve tanrıların anası Gaia veya Büyük İskender olduğuna dair farklı görüşler bulunmaktadır. Ancak mozaiğe saç örgülerinden dolayı halk arasında "Çingene Kızı" denilmektedir. Bir süre Gaziantep Arkeoloji Müzesi'nde sergilenen mozaik, 9 Eylül 2011 tarihinden itibaren Zeugma Mozaik Müzesi'nde sergilenmektedir.

Kaynak : Vikipedia

Zeugma Mozaik Müzesi: Zeugma Mozaik Müzesi, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nce 2008 yılında inşasına başlanmış ve 2010 yılında tamamlanması sonucunda çok daha büyük bir sergileme alanı elde edilmiştir. Binanın resmi açılışı 9 Eylül 2011 tarihinde yapılmıştır.

   Gaziantep’in eski Tekel Fabrikası arazisi üzerine kurulan müze binasının toplam oturum alanı 30.000 metrekaredir. 3 adet bina topluluğundan oluşan komplekste, 1 adet 510, 2 adet 250 ve 2 adet 75 kişi kapasiteli toplam 5 konferans salonu, Müze Müdürlüğü gibi idari birimler, oturum alanı olan ve 3 kattan oluşan yaklaşık 7.075 metrekarelik sergi salonları bulunmaktadır.

   Müzenin adının Zeugma Mozaik Müzesi olması nedeniyle Zeugma teması bütün müzede işlenmiştir. Zeugma Antik Kenti’nin akropolünde yer alan iki tapınaktan biri olan Athena Tapınağı’nın kült heykeli Athena’nın gövdesi Gaziantep Arkeoloji Müzesi’nin bahçesinden, ayaklarının olduğu bölüm ise araziden getirilerek müzenin önündeki alana yerleştirilmiştir. Zeugma’da tapınaktaki işlevi göz önünde bulundurulan Athena Heykeli, 6 adet yivli sütunun arasına konik bir kaide üzerine yerleştirilen sergilenişi ile de, Zeugma Mozaik Müzesi girişinde de benzer bir işlev yüklenmiştir.

   Müzenin gezi güzergahı duvarda sergilenen Paris’in Yargısı, Okeanos Tethys ve Akratos mozaikleri ile başlanmaktadır. Daha sonra müze binasının imkan verdiği ölçüde Poseidon ve Euphrates Villaları bulundukları orijinal pozisyonda kurulmuştur. 2000 yılı kazılarında elde edilen veriler doğrultusunda mozaikler, duvar resimleri, çeşmeler, sütunlar ve duvarlar orijinal pozisyonlarında ve kazıda ele geçtiği boyutları ile yerlerine yerleştirilmiştir.

   İkiz villaların sergilendiği alanın üzerine, bütün duvarı kaplayacak şekilde bir Zeugma fotoğrafı yerleştirilmiştir. İkiz villaların arazideki pozisyonu fotoğrafın ortasına rastlayan bölüm olarak seçilmiştir. Bu şekilde villaların önünden bakıldığında Zeugma örenyerinde yansıtılan görüntü izleyiciyi karşılamaktadır.

   Zeugma Mozaik Müzesi’nde sergilenen en göz alıcı eserlerden bir tanesi de bronzdan yapılmış Savaş Tanrısı Mars heykelidir. Mars Heykeli, 2000 yılı kazılarında Poseidon Villası içerisinde, kiler olarak adlandırılabilecek alanda yiyecek küplerinin altına gizlenmiş olarak bulunmuştur.

   Sonuç olarak, dünyanın en büyük mozaik müzesi komplekssini gezen ziyaretçilerle Zeugma arasında bir bağ kurulacak ve herkesin kendisine ait bir Zeugma hikayesi olacaktır.

Kaynak: Gaziantepturizm.gov.tr

Yesemek Antik Kenti: Bir seri üretim merkezi olan Yesemek Heykel Atölyesi son derecede kaliteli bazalt damarlarından biri üzerine kurulmuştur. Antik Ön Asya’nın en büyük Açıkhava heykeltıraşlık atölyesidir. Geç Hitit İmparatorluk döneminin heykel üretim aşamalarındaki sanatsal ve teknolojik gelişimi ortaya koyan 300’den fazla heykel ve orthostat (bina cephelerini süsleyen bezekli anıtsal boyutlu taşlar) açığa çıkarılmıştır.

Kaynak: http://www.aktuelarkeoloji.com.tr/ 

Dülük Antik Kenti:

Dülük, Dolikhe ya da Doliche, Gaziantep'te bulunan bir antik kenttir. Dülük, Türkiye'nin hâlâ yaşanılan en eski kentidir. Bu kentte Bakır Çağı'ndan kalma eserlere ve bilinen en eski matemetik işlemlerine rastlanmıştır. Dülük, tarih boyunca sırayla Hititler, Medler,Asurlular, Persler ve Büyük İskender arasında el değiştirip durmuştur. Yakınlarına Antiochia ad Taurum (bugün Gaziantep) adlı bir kentin kurulması ile bu kent önemini yitirmeye başlamış ve bu günkü hâlini almıştır.

Dülük Antik Kenti

Dülük, Gaziantep ilinin 10 km kuzeyinde, Antik dönemde ise güney, kuzey, doğu ve batıdan uzanan ticaret yollarının kesiştiği kavşak noktasında yer almaktadır. Asurlular döneminde Mezopotamya’dan Kilikya’ya uzanan yolun; Helenistik ve Roma döneminde ise, Antakya ve Kilikya’dan Zeugma’ya uzanan ipek yolunun güzergahında bulunmaktaydı. Dülük’te Keber tepesinde yapılan bilimsel kazılarda Alt Paleotik döneme ait çakmaktaşı aletler ve bu aletlerin yapıldığı atölyeler bulunmuştur. Bu taş aletler özgün bir karakter kazandığından literatürde “Dülükien” olarak adlandırılmıştır. Bu dönemde barınma için kullanılan bir mağara (Şarklı Keper Mağarası) da ele geçmiştir. Bu kalıntılara dayanılarak Dülük M.Ö. 600.000 yıllarına tarihlenmekte olup, dünyanın en eski yerleşimlerinden biri olarak gösterilmektedir.

Tarihte Doliche olarak bilinen kent Hititler’in baş tanrısı Teşup’un din merkezi olmuştur. Klasik dönemlerde de önemini koruyan Doliche ve baştanrısı Teşup; Roma döneminde de önemini koruyarak Jupiter Dolichenus diye anılmaya başlanmıştır. Bu inanç Romalı askerler sayesinde Avrupa içlerine, İngiltere’ye, Kuzey Afrika’ya kadar yayılmıştır. Dülük, antik kent ve kutsal alan olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Antik kent bugün Dülük köyünün kuzey bitişiğindeki Keber tepesi ve çevresinde toprak altındadır. Kutsal alan ise Dülük köyünün yaklaşık 3 km. kuzeyinde, sedir ve çam ağaçlarıyla kaplı, 1.020 rakımlı Dülük Baba tepesinde yer almaktadır.

Dülük; Teşup, Zeus ve Jüpiter Dolikhenos inançlarının kült merkezidir. Burada Hitit imparatorluk döneminde (M.Ö. 2.bin) gök ve fırtına tanrısı Teşup’un tapınağı mevcuttu. Teşup sol elinde şimşek demetiyle, sağ elinde çift ağızlı baltayla boğa üstünde durur halde taş üzerine kabartmaları işlenmiş, bronz heykelcikleri yapılmıştır. Hellenistik ve Roma döneminde Teşup’un işlevi aynı, fakat sadece adı Zeus, ve Jüpiter olarak değişmiştir. Roma’lı askerler tarafından Jüpiter Dolikhenos kültü sevilip büyük saygı görmüştür. Kendilerine güç versin diye, Jüpiter Dolikhenos’un küçük heykelciklerini kolye olarak boyunlarına takan askerler, bu dini Roma’ya kadar yaymışlardır.

Kaynak: vikipedia

Halfeti/ Rumkale: Gaziantep İli, Yavuzeli İlçesi, Kasaba köyünün yakınında bulunan Rumkale; Gaziantep şehir merkezinden . Yavuzeli’nden ise . uzaklıkta, Merzimen Çayı’nın Fırat Nehri ile birleştiği yerde, dik kayalar üzerindedir. Rumkale’ye Kasaba köyünden ve Halfeti’den teknelerle kolaylıkla ulaşılmaktadır. Antik dönemden günümüze kadar Şitamrat, Kal-a Rhomayta, Hromklay, Ranculat, 
Kal-at el Rum, Kal-at el Müslimin, Kale-i Zerrin (Altın Kale) ve Rumkale gibi bir çok isimle adlandırılmıştır.

   Rumkale Fırat ve Merzimen kıyılarından itibaren dimdik yükselen sarp kayalıklarla çevrili yüksek bir tepe üstüne kurulmuştur. 1838 de Rumkaleyi ziyaret eden Moltke’ye “kayalığın nerede bittiğini, insan eserinin nerede başladığını söyleyebilmek çok zor” dedirtecek kadar doğayla uyumlu mimari özelliğe sahiptir. Kale iki beden halindedir. Birinci beden; kalenin doğu, kuzey ve batıda doğal kayalığın dik olarak yontulmasıyla, doğal sur meydana getirilerek oluşturulmuştur. İkinci beden ise bu doğal surun üstüne sert kalker kesme taşlarla sur duvarı olarak yapılmıştır. Kuzey ve doğu surlarında dikdörtgen planlı 7 burç ile kuzeyde çok sayıda mazgal pencere yer almaktadır. Kalenin güney yöndeki kayalık uzantısı 12. yüzyılda 30m. derinliğinde ve 20m. genişliğinde oyularak uçurum (hendek) haline getirilmiştir. Böylece, savunmaya yönelik olarak karayla kalenin direkt ilişkisi kesilmiştir. Kale 120m. genişliğinde ve 200m. uzunluğunda bir alanı kaplamaktadır. 

Kaynak: http://www.gaziantepturizm.gov.tr/

Botanik Parkı: Dünyanın ve Türkiye'nin farklı bölgelerinde yetişen bitki türlerini bir arada sunan ve bunun yanında kentin endemik bitkilerin de yer aldığı Botanik Parkı ziyaretçilerine yeni kolaylaştırıcı imkânlar sunuyor.

   Çalışmalar kapsamında gelen ziyaretçilerin daha sağlıklı bilgi alabilmesi için kulaklıklı ses sistemi kuruldu. Bu sistem sayesinde ziyaretçiler herhangi bir bitki hakkında tüm özellikleri öğrenebiliyor. 

Kaynak: http://www.gaziantep-bld.gov.tr/

Müzeler:

Gaziantep Emine Göğüş Mutfak Müzesi:

http://www.sahinbey.bel.tr/tr/icerikdetay/96/107/emine-gogus-gaziantep-mutfak-muzesi.aspx#

   Gaziantep Kalesinin güneyinde bulunan 1909 yılında inşaatı tamamlanan Göğüş Konağı, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından 2008 yılında restore edilerek Türkiye'nin ilk ve tek mutfak müzesi, Emine Göğüş Gaziantep Mutfak Müzesi olarak açıldı. Emine Göğüş Gaziantep Mutfak Müzesi'nde Gaziantep'in geleneksel mutfak kültürü tanıtılmaktadır. Gaziantep Mutfağı'nda kullanılan mutfak malzemeleri, tabak, bardak, çatal - kaşık, servis tabakları, bakır eşyalar, sahanlar, sefer tasları özel vitrinlerde sergilenmektedir.

Gaziantep Cam Müzesi:

http://www.arkantik.com.tr/turk.html

   Medusa Cam Eserler Müzesi 15 yıllık bir birikimin sonucunda  ortaya çıkan koleksiyonu daha geniş kitlelere sanat severlere ,bilim adamlarına sunabilmek için  hayata geçirilmiştir. 21 Haziran 2008 tarihinde açılışı yapılan müzeyi ilk 1 ay içerisinde 5 bin  yerli ve yabancı kişi ziyaret etmiştir.

   Medusa Cam Eserler Müzesi tarihe tanıklık eden Gaziantep Kalesi civarında eski üç  Antep evinin alınıp restore edilmesiyle oluşturulmuştur. Müze binası altı  odadan oluşmaktadır. Odalardan 5 tanesi sergi salonu olarak , 1 tanesi ise eserlerin kopyalarının yapılıp ziyaretçiye sunulduğu  mekan olarak değerlendirilmiştir. Eski Tunç Çağına ait  bronz figürinler , Roma dönemine ait çeşitli bronz eserler,altın takılar,Kil mühür baskıları ,İslami döneme ait altın sikkeler ve yaklaşık 150000 yıl öncesine ait tam fosilleşmemiş bir mamuta ait sağ alt bukkal (çene kemiği) ve vertebrası (omur kemiği) , Roma ve İslami döneme ait cam şişeler ,parfüm  ve gözyaşı şişeleri, cam ve pişmiş toprak amforalar ,Fenike dönemi renkli cam amforalar,Roma dönemine ait cam bardaklar,  cam bilezikler, pişmiş toprak kandiller sergilenmektedir. Roma ve İslami döneme ait cam  ve taştan yapılmış kolyeler, çeşitli takılar,  Roma dönemine ait cam bardaklar, kulplu ve kulpsuz çeşitli amaçlarla kullanılmış sıvı kapları sergilenmektedir.

Gaziantep Atatürk Anı Müzesi: 

Oyuncak Müzesi: 

Bey Mahallesİ: 


Bey Mahallesi, Gaziantep'in Şahinbey ilçesinde il merkezinde kurulan bir mahalledir. Mahallede tarihi Antep evlerine sıkça rastlanır. Bu mahalledeki tarihi evlerin çoğu yakın zamanda restore edilmiştir. Mahalledeki bu evlerden biri Hasan Süzer Etnografya Müzesi'ne dönüştürlmüştür. Ayrıca Mustafa Kemal Atatürk'ün nüfus cüzdanı Bey Mahallesi'ne kayıtlıdır.

Kaynak: http://tr.wikipedia.org/wiki/Bey_Mahallesi

Alleben Göleti: 

Erikçe Kayak Merkezi:

Gaziantep Hayvanat Bahçesi:

Gaziantep Hayvanat Bahçesi, 100 dönümlük alana kurulmuş Türkiye'nin ve Ortadoğu'nun alan olarak birinci, Dünya'nın üçüncü, Avrupa'nın ikinci en büyük hayvanat bahçesi.

Gaziantep Hayvanat Bahçesi, 90 türden 3.720 hayvan barındıran bir kuş kafesi, 74 türden 2950 hayvana ev sahipliği yapan bir akvaryumu, 10 türden 64 hayvanı barındıran bir maymun evi, timsah ve yılanlardan oluşan bir sürüngen evi ve diğer hayvanlar için ayrılmış özel bölümleri bünyesinde barındırır.

Kaynak: http://tr.wikipedia.org/wiki/Gaziantep_Hayvanat_Bahçesi

Gaziantep Harikalar Diyarı : 

Masal Parkı Gaziantep: 

Teleferik: